Półki drewniane do kuchni – czy to dobry wybór?

Drewniane meble w kuchni można nazwać wystrojem klasycznym. Jednak wśród projektantów wnętrz, jak i między wszystkimi kucharzami, coraz powszechniejszy staje się spór o to, czy w kuchni lepiej sprawdzają się klasyczne szafki i komody, czy też nowoczesne, drewniane półki. Innowacyjność trzymania całego wyposażenia i wszystkich składników gastronomicznych na widoku ciągle spotyka się ze sporą krytyką, jednak nie można zaprzeczyć, że cieszy się ona coraz większą popularnością. Jakie właściwie wady i zalety mają otwarte półki drewniane do kuchni?

Czym kierują się miłośnicy półek kuchennych?

Na półki kuchenne stawiają przede wszystkim osoby, które chcą, aby ich kuchnia miała ciepłą, domową atmosferę. Ustawienie na widoku wszystkich elementów kuchni sprawia, że żaden gość nie będzie się krępował podczas brania kubka czy talerza, a pomieszczenie nie będzie dawało wrażenia tak rygorystycznie zorganizowanego, jak w przypadku korzystania z wielu szafek do przechowania wszystkich przedmiotów w kuchni. Co więcej, brak konieczności otwierania drzwiczek, czy zastanawiania się, w której szafce znajduje się to czego się w danej chwili potrzebuje to przede wszystkim wygoda dla każdego kucharza. Znacznie łatwiej jest przeskanować pomieszczenie wzrokiem w poszukiwaniu ulubionego kubka, aniżeli szukać go w siedmiu różnych szafkach. Warto też wspomnieć, że półki do kuchni zajmują znacznie mniej miejsca niż inne meble, dzięki czemu pomieszczenie jest znacznie bardziej przestronne i łatwiejsze do zagospodarowania. Na dodatek kupno półek kuchennych jest znacznie tańsze od zakupu i wstawienia szafek i komód.

Zatem czemu półki nierzadko spotykają się z krytyką?

Nie bez powodu wiele osób twierdzi, że w życiu nie zastąpiłoby szafek kuchennych półkami. Najgorszą wadą tego rozwiązania jest unoszący się w powietrzu kurz, który nie tylko regularnie będzie brudził wszystkie półki, ale także znajdujące się na nich naczynia i przyrządy. Jedzenie z talerza znajdującego się na wierzchu ułożonej sterty byłoby więcej niż niekomfortowe bez wcześniejszego umycia. Jakby samo czyszczenie półek i ich zawartości z kurzu i unoszących się w kuchni oparów nie było wystarczającym utrudnieniem, trzeba mieć na uwadze, że półki będą dobrze się prezentować tylko u najbardziej zorganizowanych osób. Cały asortyment kuchenny jest wystawiony na oczy innych, dlatego musi on zawsze być dobrze i schludnie ułożony, niezależnie od dnia i okazji. Dlatego półki będą dobrym rozwiązaniem tylko dla tych, którzy po mistrzowsku dbają o czystość kuchni.

Redakcja ociasteczkach.pl