Akcesoria na balkon – jak urządzić balkon na lato?

Dla mieszkańców bloków często jedynym miejscem relaksu jest zwykle balkon. Nie zależnie od wielkości balkonu, samo jego posiadanie jest wielkim atutem mieszkania w centrum miasta. Aby stworzyć na nim przytulny kącik idealny do wypicia porannej kawy, lub wieczornego odpoczynku, wystarczy tylko poświęcić kilka chwil i zaplanować jego wystrój.

Aranżacja balkonu

Aranżację przestrzeni balkonowej najlepiej zacząć od położenia odpowiedniej podłogi. Powinna ona być przede wszystkim odporna na ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne i jednocześnie przyjemna dla bosych stóp. Oczywiście ważne są również walory estetyczne takiej podłogi.

W zależności od wielkości środków przeznaczonych na aranżację balkonu, można wybrać wiele ciekawych propozycji oferowanych przez producentów. Bardzo popularną i zarazem najtańszą propozycją, są posadzki przygotowane z gotowych drewnianych podestów dostępnych w wielu ciekawych odcieniach. Ich nieco droższą alternatywą i jednocześnie bardziej odporną na warunki atmosferyczne są deski. Swoją wytrzymałość zawdzięczają materiałom z których są wykonane – włókna drewniane i tworzywa sztuczne.

Jak wybrać meble balkonowe?

Niezależnie od wielkości balkonu, meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne i dostosowane do naszych potrzeb. Wiele osób stara się przekształcić balkon zarówno w strefę relaksu, jak i przestrzeń do przechowywania. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wybór bardzo prostych, ale równocześnie efektywnych drewnianych skrzyń, które z powodzeniem można pokryć ulubionymi dekoracyjnymi siedziskami w każdym kolorze.

Poza funkcjonalnością mebli, ważna jest również ich lekkość i możliwość składania. W wielu przypadkach meble balkonowe będzie trzeba szybko złożyć, przestawić lub nawet wnieść do domu – w związku z tym ich waga i wielkość nie powinna sprawiać problemów.

Rośliny i akcesoria na balkon

W aranżacji balkonu ważne są również rośliny i dodatki. Rośliny powinny być dobrane względem nasłonecznienia balkonu – np. jeśli jest on usytuowany na zachód, to świetnie sprawdzą się rośliny, które lubią zacienione miejsca.

Poza roślinami, warto również dobrać ciekawe dodatki i akcesoria. Na podłodze świetnie sprawdzi się dywan. Dzięki niemu przestrzeń stanie się bardziej przytulna i ciekawa. Wiele osób chętnie kupuje też lampiony i świece – można je ustawić na podłodze lub powiesić przy suficie. Zapalone w ciepły letni wieczór, stworzą niepowtarzalny nastrój, który zachęci każdego domownika i gościa do odpoczynku.

Redakcja ociasteczkach.pl