Chrapanie jak leczyć – czy chrapanie jest groźne?

Chrapanie to z pozoru niegroźna, czasem zabawna, a czasem denerwująca przypadłość. Osoba, która chrapie w nocy, zwykle nie jest tego świadoma, dopóki nie dowie się od domowników, że zaburza ich sen. Czym jest chrapanie, co oznacza i jak je leczyć?

Czym jest chrapanie?

Samo w sobie chrapanie nie jest chorobą, a po prostu dźwiękiem powstającym na skutek rozluźnionych mięśni gardła i podniebienia miękkiego. Natomiast nadmierne chrapanie może oznaczać bezdech senny, który jest już dość groźną dla zdrowia chorobą, która jest często bagatelizowana.

Czym jest bezdech senny? Powstaje on, gdy osoba chrapiąca, nie może przez chwilę nabrać oddechu. W takiej sytuacji mózg dostaje sygnał, że występuje niedotlenienie i zwiększa stężenie dwutlenku węgla we krwi, a dodatkowo powoduje pobudzenie mięśni przepony i klatki piersiowej. To wszystko powoduje bardzo duży, gwałtowny wdech po bezdechu i nie jest niczym groźnym, o ile występuje raz czy dwa. Natomiast jeśli osoba chrapiąca doświadcza go częściej i w większych seriach, to oznacza bezdech senny, który, szczególnie nieleczony, jest groźny dla zdrowia.

Chrapania doświadcza co 10 człowiek, a występuje one głównie u osób z otyłością. Z reguły nie chrapią młodzi ludzie, a zdolność do chrapania rośnie z wiekiem i występuje częściej u mężczyzn. Chrapanie może pojawiać się też w sposób sporadyczny, na przykład, po wypiciu dużej ilości alkoholu czy intensywnym wysiłku fizycznym.

Chrapanie jak leczyć?

Przypadłość ta nie jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia, ale zdecydowanie uciążliwa, szczególnie gdy chrapanie jest wyjątkowo głośne, a my nie śpimy sami. Może to prowadzić do niepotrzebnych spięć, a w końcu dzieje się kompletnie nieświadomie podczas snu. Jak pozbyć się chrapania?

Na pierwszym miejscu zawsze warto wykonać podstawowe badania i upewnić się, że chrapanie nie oznacza bezdechu sennego, bo jeśli tak jest, to leczenie będzie po prostu koniecznie dla zachowania dobrego staniu zdrowia.

Może się również okazać, że nie cierpimy na bezdech senny, a mamy na przykład skrzywioną przegrodę nosową, co utrudnia swobodny przepływ powietrza podczas snu. W takiej sytuacji możliwa i zalecana dla dobrego snu jest operacja przestawienia przegrody nosowej. Taki zabieg wyeliminuje chrapanie oraz zapewni lepszą jakość snu.

Zyskującym na popularności sposobem pozbycia się chrapania jest chirurgia radiofalowa. Zabieg taki umożliwia wykonywania bardzo drobnych, delikatnych nacięć, bez użycia skalpela, a z użyciem fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości. Taki zabieg trwa kilka minut i całkowicie eliminuje chrapanie. Skierowany jest głównie dla osób, które chcą pozbyć się głośnego chrapania, a nie cierpią dodatkowo na choroby związane z układem oddechowym, jak, na przykład zwężone drogi oddechowe.

Redakcja ociasteczkach.pl