Tutaj jesteś

Jak dobrać opony do felg?

19 lipca 2021 Motoryzacja jak dobrać opony do felg


Należy mieć świadomość, że obecnie dobór opon do felg nie jest tak skomplikowanym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji? O czym nie można zapomnieć? Jak dobrać opony do felg?

Rozmiar koła i opony – jak czytać poszczególne oznaczenia?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że praktycznie każda opona ma wytłoczone oznaczenia, dzięki którym możliwe jest odczytanie jej parametrów. Warto wiedzieć, że rozmiary opon to ciąg znaków alfanumerycznych, które trzeba czytać według odpowiedniego klucza. Szerokość opony jest w najprostszym możliwym ujęciu odległością między przeciwległymi krawędziami. Podawana jest w milimetrach.

Z kolei profil opony jest to obliczany procentowo stosunek wysokości opony do jej szerokości. Bardzo istotne znaczenie ma także rodzaj jej rodzaj. Na rynku dostępne są opony diagonalne i radialne. Oznacza się je literami D lub R. Osobom, które chcą uniknąć komplikacji przy doborze ogumienia, rekomendowane jest stosowanie modeli w rozmiarze, który był fabrycznie zamontowany w pojeździe. Jeżeli kierowca zdecyduje się jednak na węższe lub szersze opony, powinien przeprowadzić właściwy dobór felg.

Warto postawić na felgi stalowe czy aluminiowe?

Należy mieć świadomość, że felgi stalowe znajdują się obecnie na wyposażeniu zdecydowanej większości samochodów. Nie tylko są tańsze w zakupie, ale również naprawie w porównaniu do obręczy ze stopów lekkich. Rozwiązanie zalecane jest kierowcom, którzy przekładają względy ekonomiczne nad estetyką.

Godny uwagi jest fakt, że felgi aluminiowe z roku na rok zyskują na popularności. Należy mieć świadomość, że jeszcze do niedawna były stosowane tylko w pojazdach, które wymagały większych rozmiarów obręczy. Obecnie znajdują zastosowanie także w niewielkich samochodach. Warto wiedzieć, że dobór stalowych lub aluminiowych felg powinien być poprzedzony uwzględnieniem istotnych parametrów określonego pojazdu.

Szerokość opony a szerokość felgi

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych zalet szerokiego ogumienia należy zaliczyć lepszą przyczepność na zakrętach, krótszą drogę hamowania, a także mniejszą odczuwalność nierówności na drodze. Oczywiście wspomniane rozwiązanie ma również wady. Doskonałym przykładem może być większe spalanie czy trudniejsza jazda po koleinach.

Warto wiedzieć, że im szersze ogumienie zastosuje kierowca, tym szerszą obręcz powinien do niego dobrać. Ponadto średnica opon i felg musi być identyczna. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba właścicieli pojazdów decyduje się na niskie opony i duże obręcze.

Denon

Redakcja ociasteczkach.pl

Tworzymy artykuły, które pomagają w codziennych wyborach i decyzjach, dostarczając informacji o najnowszych trendach w modzie i urodzie, motoryzacji oraz zdrowym stylu życia. Z nami odkryjesz, jak połączyć pasję do życia z dbałością o siebie i swoje otoczenie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rodzaje szyb w samochodzie

Rodzaje szyb w samochodzie

29 października 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?