Parowanie szyb w aucie – jak sobie z tym radzić?

Parowanie szyb w aucie to zmora wielu kierowców. Choć problem jest z pozoru drobny, to zyskuje na wadze, gdy, na przykład, jesteśmy spóźnieni do pracy i chcemy wyjechać z domu jak najszybciej. Warto więc znać, choć kilka metod jak uchronić się przed tym problemem.

Dlaczego szyby w samochodzie parują?

Najpowszechniejszym powodem parowania szyb jest zwiększona wilgotność powietrza. Zdarza się to niezależnie od pory roku, choć bardziej uciążliwe bywa w zimę podczas opadów deszczu, śniegu, przy minusowej temperaturze i różnicy pomiędzy temperaturą na zewnątrz, a w środku samochodu. W takim wypadku wystarczy nagrzać szyby, choć nie zawsze przyczyna jest tak prosta. Zdarza się bowiem, że parowanie szyb spowodowane jest usterką w samochodzie. W takiej sytuacji ogrzanie szyb może okazać się niewystarczające.

Przyczyny parowania szyb w samochodzie

Choć wilgoć i różnica temperatur to najczęstszy przypadek, to przyczyn jest o wiele więcej – od prostych zaniedbań, do poważniejszych usterek.

Pierwszą przyczyną sprzyjającą parowaniu szyb może być po prostu brudna szyba. Dzieje się tak dlatego, że kropelki wilgoci o wiele łatwiej osadzają się na zabrudzonej szybie, co może prowadzić do jej zaparowania. Warto więc dokładnie, raz na jakiś czas, umyć, szczególnie przednią i tylną szybę zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz. Jest to podstawowy zabieg profilaktyczny przeciw parowaniu szyb.

Drugim prozaicznym powodem są nieszczelne uszczelki w drzwiach czy bagażniku, co zwiększa różnice temperatur i sprzyja procesowi parowania wewnętrznej części szyby. Warto więc wykonać sprawdzenie techniczne pojazdu, szczególnie przed okresem zimowym.

Kolejną techniczną usterką może być filtr kabinowy zlokalizowany pod szybą. Odpowiada on za cyrkulację powietrza w samochodzie, a po latach użytkowania może się on najzwyczajniej zapchać i nie być dość wydajny. W wyniku tego do samochodu nie dostaje się świeże powietrze, a jeśli jednocześnie mamy włączony obieg wewnętrzny powietrza w samochodzie, to zyskujemy przepis na stale zaparowane szyby. Warto więc sprawdzić filtr, a dodatkowo włączyć obieg zewnętrzny powietrza.

Jak zapobiec parowaniu szyb?

Standardowym i faktycznie skutecznym sposobem jest ogrzewanie wnętrza samochodu, natomiast nie zawsze mamy na to czas.

Parowaniu szyb możemy zapobiec poprzez zostawienie lekko uchylonego okna w samochodzie, który znajduje się w garażu, po to, by wilgoć wydostała się z jego wnętrza. Ponadto warto sprawdzić wcześniej opisane filtry, uszczelki, czy po prostu umyć szyby. Jeśli chodzi natomiast o domowe sposoby radzenia sobie z parowaniem szyb, to można zainwestować w pochłaniacz wilgoci do samochodu czy nawet umieścić w aucie woreczek z ryżem i solą na noc.

Redakcja ociasteczkach.pl