Awarie amortyzatorów samochodowych

Awarie amortyzatorów najczęściej nie należą do gwałtownych zdarzeń. Częściej zdarza się, że na przestrzeni lat i przejechanych kilometrów amortyzator samochodowy zużywa się powoli, z czasem tracąc swoje właściwości. Z tego powodu wielu kierowców tego nie zauważa, przez co osoby takie jeżdżą na zużytym już zawieszeniu i narzekają na stan dróg, a tak naprawdę problem leży w ich własnym samochodzie.

Mając takie osoby na względzie postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, w którym opiszemy najczęstsze objawy uszkodzonych amortyzatorów i podpowiemy, ile może kosztować taka naprawa. Zanim jednak do tego przejdziemy, musimy w skrócie wyjaśnić, za co w samochodzie amortyzator jest w ogóle odpowiedzialny.

Funkcja amortyzatora

Amortyzator jest jedną z kluczowych części zawieszenia w samochodach osobowych. Część ta współpracuję ze sprężyną, która podtrzymuje sprężyście masę samochodu i wybiera większe nierówności. Sprężyna działająca samodzielnie nie jest jednak w stanie tłumić drobnych drgań i wstrząsów, dlatego w normalnych warunkach łączy swoje siły z bohaterem naszego wpisu, czyli oczywiście amortyzatorem.

W największym skrócie amortyzator jest zbudowany z dwóch tulejek, włożonych jedna w drugą, które przesuwają się względem siebie w towarzystwie oleju i sprężanego gazu. Dzięki temu połączenie pomiędzy nimi jest sprężyste i doskonale tłumi wszelkie drgania i wstrząsy. Jest to więc bardzo podobne rozwiązanie do tego, które większość z nas kojarzy z rowerów czy motocyklów.

Objawy awarii amortyzatora

Znając zasadę działania i rolę amortyzatora w samochodzie, domyślasz się już pewnie, jak mogą wyglądać awarie tej części zawieszenia. Podstawowym objawem jest oczywiście pogorszenie się komfortu jazdy. Samochód gorzej radzi sobie na nierównym podłożu, a jazda jest wyraźnie mniej komfortowa. To jednak nie wszystkie objawy. Samochód wyposażony w niesprawne amortyzatory zachowuje się też trochę jak łódka, czyli buja się mocno na zakrętach, nurkuje nosem podczas hamowania i podnosi go podczas przyśpieszania, co oczywiście może być niebezpieczne.

Na szczęście wymiana amortyzatora nie należy do najdroższych napraw i można ją potraktować jako wymianę części eksploatacyjnej. Cena wymiany amortyzatorów na jednej osi to około 100-200, maksymalnie 300 złotych.

 Materiał zewnętrzny

Redakcja ociasteczkach.pl