Najczęstsze usterki turbosprężarek w samochodach

Turbosprężarki są montowane niemal we wszystkich nowo produkowanych autach z silnikami spalinowymi. Dzięki zwiększaniu ciśnienia powietrza dopływającego do cylindrów pozwalają na uzyskanie większej mocy z tej samej pojemności i znacznie podnoszą sprawność i osiągi auta. Ponieważ wyposażane w nie jednostki napędowe mogą być mniejsze i lżejsze przyczyniają się do niższego spalania. Ich mankamentem jest jednak wysoka awaryjność.

Co psuje się w turbosprężarkach?

Najczęstszą przyczyną awarii turbosprężarki jest, dostanie się do niej ciała obcego, które powoduje mechaniczne uszkodzenie wirnika. Problemów przysparza także zbierający się na wirnikach nagar pochodzący z przepracowanego oleju. Do szybkiego psucia się urządzenia prowadzą też gromadzące się w oleju drobiny metalu i zanieczyszczenia innego rodzaju. Problemy ze smarowaniem i odprowadzaniem ciepła prowadzą do deformacji i zatarcia się wału. Turbosprężarki sprawiają również kłopoty z uwagi na zanieczyszczony filtr powietrza, zacierające się łożyska albo zużywające się uszczelnienia. Jedną z częstszych przyczyn usterek jest niewłaściwa eksploatacja auta, tj. szybkie gaszenie silnika, mimo że wirnik turbosprężarki jest bardzo rozpędzony i potrzebuje nieco czasu, by utracić swą energię kinetyczną. Prowadzi to do spadku ciśnienia oleju, który nie może w takiej sytuacji ani chłodzić, ani smarować podzespołu. Równie szkodliwe jest zaniedbywanie terminowej wymiany oleju oraz filtrów.

W jaki sposób naprawia się turbosprężarki?

Naprawa turbosprężarki może polegać na wymianie jej elementów – uszczelnień, łożysk, wału czy jednego z wirników, a w zależności od skali uszkodzeń także regeneracji poszczególnych części. Cały proces naprawy zaczyna się od demontażu, czyszczenia oraz oceny stanu wszystkich podzespołów. Po dopasowaniu nowych lub naprawionych elementów konieczne jest niezwykle precyzyjne wyważenie wirników i wału. Przy turbosprężarkach o zmiennej geometrii niezbędna jest też regulacja układu sterującego oraz weryfikacja poziomu przepływu gazów.

Fachowa naprawa turbosprężarki daje możliwość uzyskania takich samych parametrów, jakie można by osiągnąć, montując nowo zakupioną część. Firmą, która specjalizuje się w regeneracji turbosprężarek, jest Silesia Cars Center. Zajmuje się również kompleksowymi naprawami wtryskiwaczy, pompowtryskiwaczy i pomp wtryskowych w układach common rail instalowanych w jednostkach wysokoprężnych. Wśród oferowanych usług znajdują się też naprawy mechaniczne, serwis opon i klimatyzacji, przeglądy okresowe oraz badania techniczne pojazdów.

Redakcja ociasteczkach.pl