Rodzaje szyb w samochodzie

Mogłoby się wydawać, że szyby samochodowe to zwykłe kawałki szkła, podobne do tych, jakie można normalnie znaleźć chociażby w oknach. Jednak w wypadku samochodów, szyby są czymś znacznie więcej, a ich budowa jest bardziej złożona. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótki wpis, który przybliży ci różne rodzaje szyb, jakie można spotkać w samochodach osobowych.

Szyby hartowane

Najpopularniejszym typem szyb samochodowych są szyby ze szkła hartowanego. W procesie hartowania wewnątrz szkła powstają drobne naprężenia, które w przypadku uszkodzenia sprawiają, że szyba pęka na setki, jeśli nie tysiące, niewielkich drobinek.

Takie zachowanie szyby w momencie uszkodzenia ma na celu ochronę pasażerów. Drobinki szkła, mimo że nieprzyjemne, to nie stwarzają większego zagrożenia. Mogą co najwyżej spowodować drobne otarcia, które w porównaniu do przecięć czy przebić, które mogłyby wywołać zwykłe szyby, można uznać za zło konieczne. Ten tym szyb montuje się w większości okien samochodowych, zwykle z wyjątkiem szyby przedniej.

Szyby laminowane

Najbardziej skomplikowaną, największą i co za tym idzie najdroższą szybą w samochodzie jest szyba przednia. Musi ona taka być, ponieważ to właśnie przed nią stoją najtrudniejsze zadania. Jeśli dojdzie do wypadku, w którym przednia szyba ulegnie uszkodzeniu, to musi ona zachować swoją integralność tak, aby kawałki metalu i inne niebezpieczne elementy nie wpadły przez nią do środka i nie uderzyły w pasażerów w momencie wypadku.

Dlatego szyba przednia jest nie tylko hartowana, ale i laminowana. Dzięki nałożeniu warstwy specjalnej folii uszkodzona szyba przednia nie rozpada się na wiele kawałków i w dalszym ciągu tworzy całość, chroniąc pasażerów.

Szyby specjalne

Dwa wymienione wcześniej typy szyb są najczęściej spotykane, choć zdarzają się też inne, równie ciekawe rodzaje szyb. Na wymienienie zasługują na pewno szyby podwójne, które tłumią hałas, szyby pancerne montowane w samochodach polityków i VIPów, czy szyby przyciemniane, które zmieniają wygląd i charakter samochodu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja ociasteczkach.pl