Manualna czy automatyczna skrzynia biegów?

Jednym z najczęstszych pytań, które zadajemy sobie, kupując samochód, jest to, czy kupić auto z manualną, czy automatyczną skrzynią biegów. Nic w tym dziwnego, bo jest to faktycznie główny czynnik wpływający na doświadczenia z jazdy.

Manualna skrzynia biegów

Większość starszych samochodów ma manualną skrzynię biegów, którą można nazwać „tradycyjną skrzynią biegów,” bo to właśnie od niej wszystko się zaczęło. Do dziś większość egzaminów na prawo jazdy odbywa się właśnie w samochodzie posiadającym manualną skrzynię. Całkiem niedawno weszły przepisy pozwalające na zdawanie egzaminu w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów, ale zdanie takiego egzaminu upoważnia nas tylko do prowadzenia tego typu samochodów. Jest więc to niepełne prawo jazdy kategorii B z dopiskiem 78 w rubryce z ograniczeniami prawa jazdy.

Obecnie manualna skrzynia biegów przeznaczona jest raczej dla osób lubujących się w starych samochodach lub zapaleńców motoryzacyjnych. Faktycznie zapewnia ona większe wrażenia i możliwości podczas jazdy, ale nie jest tak wygodna, jak automat, który zapewnia bezstresową jazdę. To właśnie dlatego większość modeli odchodzi o automatycznej skrzyni, chyba że są to samochody sportowe, bo te oferują raczej manualną skrzynię biegów.

Automatyczna skrzynia biegów

Samochody z taką skrzynią wybierane są głównie z uwagi na wygodę podczas jazdy. Wygoda polega na tym, że samochód tego typu nie posiada sprzęgła, które musimy umieć obsługiwać. Konieczność stałego stawania na światłach i ruszania ze sprzęgłem jest szczególnie uciążliwa w większych miastach, gdzie swobodna jazda jest niemożliwa, bo albo stajemy co kilka minut na światłach, albo stoimy w korkach. To właśnie dlatego samochody, których przeznaczeniem jest jazda po mieście, mają zwykle automatyczną skrzynię, bo pozostawia ona tylko gaz i hamulec.

Jaką skrzynie biegów wybrać?

Najważniejszym elementem jest nasze podejście do jazdy i przeznaczenie samochodu. Jeśli potrzebujemy auta na długie trasy oraz lubimy jazdę samochodem, to zdecydowanie więcej frajdy zapewni manualna skrzynia biegów. Jeśli jednak jesteśmy typowym, miastowym, użytkownikiem auta, który potrzebuje go tylko do pracy, to najlepszym wyborem będzie automatyczna skrzynia.

Ważnym elementem przy wyborze jest również fundusz, jakim dysponujemy. Samochody z automatyczną skrzynią są zwykle droższe od tych z manualną, głównie dlatego, że są nowsze. Na uwagę zasługuje również fakt, że naprawa automatu jest o wiele droższa i choć zdarza się dość rzadko, to nie można wykluczać przy zakupie, że nigdy to się nie stanie.

Redakcja ociasteczkach.pl