Ocet jabłkowy na włosy: jak działa i kiedy warto go stosować?

Naturalne metody pielęgnacji włosów są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również skuteczne. Jednym z ostatnich hitów jest ocet jabłkowy. Kiedy warto po niego sięgnąć?

Ocet jabłkowy – co to jest?

Ocet jabłkowy jest octem, który powstaje w trakcie procesu fermentacji octowej cydru – napoju alkoholowego z dojrzałych jabłek.

W occie z jabłek znajduje się wiele wartościowych składników, między innymi kwasy mlekowy, octowy, jabłkowy, enzymy, bioflawonoidy, witaminy i minerały.

Ten rodzaj octu ma szerokie zastosowanie, między innym używany jest jako dodatek do dań, konserwant oraz suplement diety. Ponadto sprawdza się jako naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry i włosów.

Jak działa ocet jabłkowy na włosy?

Stosowanie octu jabłkowego na włosy pomaga w poprawie ich kondycji. Dodatkowo ma on dobroczynny wpływ na skalp – skórę głowy.

Ocet z jabłek na włosy ma przede wszystkim działanie oczyszczające. Skutecznie usuwa nagromadzone we włosach oraz na skórze głowy zabrudzenia, sebum oraz kosmetyki.

Ze względu na znajdujące się w nim składniki aktywne ma naturalne właściwości odżywcze. Stosowany na skórę głowy wspomaga jej regenerację i przyspiesza wzrost włosów. Zmniejsza jednocześnie przetłuszczanie się włosów i sprawia, że są świeże na dłużej.

Używanie octu jabłkowego poprawia także wygląd włosów. Zmniejsza puszenie, nabłyszcza i wygładza je, domykając ich łuski. Dzięki temu fryzura wygląda jeszcze lepiej.

Ponadto ocet jabłkowy na włosy wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu może on pomóc w pozbyciu się łupieżu.

Ocet jabłkowy do włosów – kiedy warto?

Stosowanie octu jabłkowego pomoże na:
– zanieczyszczone włosy i skalp,
– przetłuszczającą się skórę głowy,
– włosy szybko tracące objętość,
– puszące się włosy,
– łupież.

Octu jabłkowego nie powinny stosować osoby z przesuszoną skórą głowy i suchymi włosami. Może on przyczynić się do pogorszenia ich kondycji.

Jak stosować ocet jabłkowy na włosy?

Ocet jabłkowy w pielęgnacji włosów powinien być używany 1-2 razy na tydzień. Może być nakładany na dwa sposoby:

1. Płukanka z octu jabłkowego
Najczęściej ocet jabłkowy na włosy stosowany jest jako płukanka. Aby ją przygotować, należy wymieszać 2 łyżki octu z jabłek ze szklanką ciepłej wody. Po zakończeniu mycia skórę głowy i włosy spłukuje się za pomocą płukanki. Następnie należy odczekać 2 minuty i spłukać głowę czystą wodą.

2. Spray na włosy z octem jabłkowym
Spray na bazie octu jabłkowego jest dla wielu użytkowniczek łatwiejszy w stosowaniu niż płukanka. Aby go przygotować, mieszaninę octu i wody w proporcjach jak na płukankę należy przelać do butelki z atomizerem. Po spryskaniu skóry głowy i włosów należy odczekać 2 minuty i spłukać głowę czystą wodą.

W sprzedaży można znaleźć także gotowe kosmetyki z octem jabłkowym – szampony, odżywki.

Redakcja ociasteczkach.pl