Najczęstsze powikłania po koronawirusie

Pandemia koronawirusa doprowadziła do ogromnych zmian w życiu codziennym osób na całym świecie. Choć wiele mówi się o tym, jak wyglądają objawy i przebieg zakażenia wirusem COVID-19, rzadziej się wspomina o powikłaniach.

Czego się spodziewać po koronawirusie?

Od początku pojawienia się pierwszych zakażeń, prowadzone były liczne badania naukowe na temat COVID-19. Jednakże większość z tych badań skupia się na poszukiwaniach odpowiednich leków, które mogłyby uratować życie osób najciężej przechodzących zakażenie. Znacznie mniej zatem wiadomo o tym, jakie są powikłania po koronawirusie. Informacje na ten temat wciąż są zbierane od osób, którym udało się pokonać wirusa i wyzdrowieć. Szybko jednak zauważono, że powikłania te mogą trwać nawet miesiącami. Dotyczą zarówno osób, które przeszły chorobę z bardzo łagodnymi objawami, jak i tych, którzy cierpieli ze względu na cięższy przebieg zachorowania. Niektóre powikłania wydają się być trwałe, inne zaś zaczynają zanikać po paru tygodniach lub miesiącach od choroby. Z biegiem czasu coraz więcej wiadomo jednak o tym, czego można się spodziewać po pokonaniu koronawirusa.

Najczęstsze powikłania po koronawirusie

Każda osoba nieco inaczej przechodzi zakażenie koronawirusem. Zauważono jednak, że zdecydowana większość osób, którym udało się wyzdrowieć, zmaga się z co najmniej jednym poważnym powikłaniem po chorobie. Najczęstszym jest zespół chronicznego zmęczenia po COVID-19, który dotyka ponad połowę ozdrowieńców. Bardzo często występują także uporczywe bóle głowy oraz zaburzenia koncentracji. Oprócz tego wiele osób uskarża się na to, że pomimo wyzdrowienia wciąż cierpi na zaburzenia smaku oraz węchu. Zauważono także wiele doniesień o zaburzenia sercowo-naczyniowych, pojawiających się zaraz po infekcji. Dodatkowo zarówno pandemia, jak i samo przejście przez zakażenie negatywnie wpływa na stan psychiczny, wywołując stany lękowe i depresję.

Powikłania po koronawirusie bardzo często dotyczą układu oddechowego, który jest najbardziej obciążony podczas infekcji. Dlatego też nawet po wyzdrowieniu wiele osób zmaga się z kaszlem, dusznością, a także przyspieszonym oddechem. Jeżeli powikłania te łączą się z chronicznym zmęczeniem, osoba ta może mieć problem z powrotem do wykonywania codziennych obowiązków. Dlatego też na całym świecie osoby po chorobie z powrotem trafiają do lekarzy, szukając dalszej pomocy. Przy zapewnieniu odpowiedniej opieki medycznej, każdy kto cierpi na powikłania po koronawirusie powinien powoli odzyskać swoją pełną sprawność.

Redakcja ociasteczkach.pl