Jak zasłonić okno przed sąsiadami?

Dekoracje okienne to bardzo ważny element aranżacji wnętrz, odpowiednio dobrane będą dopełnieniem stylu dominującego w naszych domach. Nieodpowiednie zaś, mogą wpłynąć niekorzystnie na wygląd pomieszczeń. Design to jednak nie wszystko, ważna jest przede wszystkim funkcjonalność. I ją też musimy uwzględniać w odpowiedzi na pytanie jak zasłonić okno przed sąsiadami?

Nieśmiertelne zasłony i firany

Najbardziej klasycznym wyborem dekoracji okiennych są zasłony i firany. Wciąż cieszą się one ogromną popularnością. Ich zwolennicy twierdzą, że nic tak nie ociepla wnętrza, jak ładne firany i zasłony, przeciwnicy zaś akcentują konieczność częstego prania i skłaniają się w kierunku rolet.

Rolety tak, ale jakie?

Jeśli zastanawiamy się, jak zasłonić okno przed sąsiadami i planujemy zakup rolet, musimy mieć świadomość, iż roleta niejedno ma imię.

Rolety klasyczne

Najpopularniejsze i najbardziej atrakcyjne cenowo są tradycyjne rolety. Możemy zdecydować się na rolety z opcją zaciemnienia, lub bez niej, wybierać spośród setek wzorów i kolorów. Dodatkowo przy klasycznych roletach trzeba wziąć pod uwagę sposób ich montażu, który może być stały (inwazyjny, konstrukcja rolety jest przymocowana na stałe na wkręty nawiercone nad oknem), lub bezinwazyjny (stelaż rolety przykleja się na ramie powyżej szyby okiennej).

Rolety rzymskie

Jak zasłonić okno przed sąsiadami, kiedy uwielbiamy naśladować najmodniejsze trendy wnętrzarskie? Odpowiedź jest jedna, wybierzmy rolety rzymskie. To największy hit aranżacji okiennych ostatnich lat. Łączą one w sobie zalety rolet i ich nowoczesną formę, a także przytulność tkanin, kojarzonych głównie z zasłonami i firankami. Idealnie pasują do wnętrz w stylu skandynawskim, prowansalskim, czy loftowym.

Ciekawa opcja – plisy okienne

Innym rozwiązaniem, przydatnym w aranżacji okien są plisy. Jest to opcja nieco podobna do klasycznych rolet – tak samo się je montuje i podobnie przylegają do okien, ale zamiast klasycznego nawijania ich na kasetę, zwija się je w harmonijkę. Tak splisowana tkanina może być rozwijana i zwijana zarówno od góry jak i od dołu. Sprawdzi się więc szczególnie przy dużych oknach.

A może jednak żaluzje

Plisowanie nie jest nowością w świecie dekoracji okiennych, od lat przecież znamy i lubimy żaluzje.

Żaluzje tradycyjne

Sprawdzonym rozwiązaniem wydają się klasyczne żaluzje. Kiedyś nie miały sobie równych, gdy zastanawialiśmy się, jak zasłonić okno przed sąsiadami. Dziś mają sporą konkurencję.

Żaluzje drewniane

Jeśli jednak forma żaluzji nam odpowiada, ale nie jesteśmy przekonani do aluminiowych listewek, lub po prostu lubimy naturalne surowce w naszych wnętrzach, postawmy na żaluzje drewniane. Są one dostępne w wielu kolorach i mogą występować samodzielnie, lub w połączeniu z zasłoną czy firanką.

Co więc wybrać? Zastanówmy się dobrze, jak zasłonić okno przed sąsiadami a odpowiadające nam rozwiązanie będzie służyć przez długie lata.

Redakcja ociasteczkach.pl