Oddzielne pokoje dla dzieci – wady i zalety rozwiązania

Wychowanie dzieci jest jednym z najtrudniejszych zadań, na jakie można zdecydować się w życiu. Ważne decyzje trzeba podejmować już przed narodzinami maluchów, na przykład wybierając odpowiedni wózek, czy kupując pierwsze ubranka. Jedną z takich decyzji trzeba podjąć odpowiadając sobie na kontrowersyjne pytanie: czy pokoje dla dzieci powinny być oddzielne, czy może rodzeństwo powinno dzielić jedno pomieszczenie? W tym artykule postaramy się przedstawić wady i zalety zapewniania dzieciom oddzielnych pokoi.

Jakie konsekwencje ma zdecydowanie się na oddzielne pokoje dla dzieci?

Na pierwszy rzut oka zapewnienie prywatności swoim dzieciom wydaje się doskonałym pomysłem, jednak ma on niejedną wadę. Przede wszystkim osłabi to więź między rodzeństwem i sprawi, że w przyszłym życiu dzieci nie będą umiały dzielić się z innymi i będą bardziej egoistyczne. Co więcej, maluchy często odczuwają samotność, zarówno przy zabawie, jak i w nocy, dlatego oddzielając je od siebie można wywołać w nich negatywne emocje. Pewnie, rodzeństwo może odwiedzać się w swoich pokojach każdego dnia, jednak nie da im to takiego poczucia bliskości, jak dzielenie jednego pomieszczenia. Warto też wspomnieć o tym, że dzieci żyjące we wspólnym pokoju znacznie łatwiej otwierają się przed sobą na swoje potrzeby i udzielają sobie wzajemnej pomocy, niż w przypadku życia w osobnych pomieszczeniach.

Dlaczego warto wyznaczyć oddzielne pokoje dla dzieci?

Mimo wszystko nie bez powodu wielu rodziców namawia innych do zaoferowania każdemu dziecku własnych czterech ścian. Przede wszystkim rozwiązanie to daje dzieciom poczucie prywatności i indywidualizmu. Jest to ważne szczególnie w nastoletnim okresie życia, w którym dziecko przechodzi przez ciężkie zmiany na ciele i psychice, często nie panuje nad swoimi emocjami, a także ma potrzebę regularnego odcinania się od zewnętrznego świata. Szczególnej prywatności wymagają zmiany w sferach intymnych, zarówno u dziewczyn, jak i u chłopców. Na dodatek, dziecko cieszące się własnym pokojem nauczy się samodzielnej pracy, odpowiedzialności i zarządzania. Należy też wspomnieć o tym, że potrzeby i zainteresowania rodzeństwa często się nie pokrywają, dlatego wspólny pokój nierzadko prowadzi do dyskomfortu co najmniej jednego dziecka.

Tak jak widać, oddzielne pokoje dla dzieci mają zarówno wady, jak i zalety. Jednak dokładnie przyglądając się obu sekcjom można zauważyć pewną zależność: wraz z wiekiem rośnie potrzeba dziecka do prywatności i przestrzeni osobistej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie kierowanie się zasadą złotego środka i wyznaczenie jednego pokoju dla dzieci do momentu, w którym okres dojrzewania nie zacznie dawać się im we znaki. Gdy to się stanie, warto rozdzielić rodzeństwo, aby każde dziecko miało własne, prywatne pomieszczenie w domu.

Redakcja ociasteczkach.pl