Podstawy programowania – jak się tego nauczyć?

Programowanie to zajęcie jak każde inne. Tak jak księgowa, ekonomista, czy mechanik samochodowy – każdy musiał się nauczyć swojego zawodu i tak samo jest z programowaniem. Każdy może się tego nauczyć i zacząć w każdym wielu. Zaczynając przygodę z podstawami programowania możesz poczuć się tak, jakbyś uczył się języka obcego.

Od czego zacząć naukę programowania?

Podstawy programowania to tak naprawdę nauka komunikacji z komputerem. Programowanie jest to pisanie instrukcji, którą tworzysz dla komputera, aby je wykonał. Na początek należy zacząć od podstawowych zwrotów i słówek. Pierwsze kroki rozpoczynają się od nauki na pamięć. Pierwsze zwroty pozwolą Ci na zapisanie prostych komend, które następnie Twój komputer wykona. Poznałeś już słówka, więc teraz jest czas na naukę gramatyki. Przede wszystkim zaczyna się od nauki zasad i reguł budowy kodów. Z czasem wszystko coraz lepiej rozumiesz. Oczywiście cała nauka opiera się do tej pory na przykładach, ale powoli zaczynasz rozumieć program, który został stworzony przez profesjonalnych programistów. No i na koniec praktyka. Czyli trzeba uczyć się i pisać coraz to bardziej skomplikowane i zaawansowane kody.

Czy trudno nauczyć się programowania?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od predyspozycji danej osoby. Każdy uczy się w swoim tempie. Jedna osoba ma umysł bardziej ścisły i szybciej nauczy się programowania, a druga osoba jest humanistą i może jej zająć to trochę dłużej. Nie ma jednej reguły. Jeśli jesteś osobą ambitną i szybko przyswajasz wiedzę to poradzisz sobie w szybkim tempie bez żadnych problemów. W każdym bądź razie jest to coś, czego każdy może się nauczyć. Wystarczy trochę chęci.

Jak długo trzeba uczyć się programowania?

No tutaj odpowiedź może nie każdemu się spodobać. Nauka programowania to nauka przez całe życie. Ale jak już się w to wkręcisz, to nie będziesz chciał z tego wyjść. Jeśli chodzi o podstawy programowania to spokojnie zajmie to rok. Jest to okres około 300 do 400 godzin, aby zapoznać się z podstawowymi kodami. Po tym okresie będziesz umiał napisać prosty program i aplikację. Jak to już zrobisz, to na pewno będziesz chciał więcej. Ale to wymaga zaangażowania i nauki.

Jaki język programowania wybrać na początek?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jednak podstawą podstaw jest HTML. Nie jest to dokładnie język programowania, ale jest to język znaczników, z których buduje się stronę www. Z HTML nauczysz się zasad pisania kodów oraz dzięki niemu poczujesz smak programowania.

Redakcja ociasteczkach.pl