Magnez to substancja niezbędna do prawidłowej pracy i funkcjonowania organizmu. Niedobór tego składnika skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi takimi jak zaburzenia rytmu serca, problemy z koncentracją czy pamięcią a także osłabienie skutkujące zapadalnością na wiele chorób. Jak uzupełnić magnez, by cieszyć się zdrowiem i witalnością?
Sygnały alarmowe
Organizm narażony na długotrwałe braki magnezu, wysyła nam pewne sygnały, po których mamy pewność – czas na dostarczenie magnezu. Przede wszystkim są to nagłe skurcze mięśni, powodujące ból. Zdarzają się one za dnia i nocą, często utrudniając zasypianie. Innym symptomem braku omawianej substancji jest osłabienie struktury włosów i paznokci. Końcówki włosów rozdwajają się, włosy są osłabione i gęsto wypadają. Paznokcie są łamliwe i mają osłabioną strukturę. Są też inne symptomy braku magnezu, takie jak ogólne osłabienie, bóle głowy bądź nawet okresowe nudności. Nigdy nie wolno takich sygnałów lekceważyć i należy regularnie i profilaktycznie dostarczać do organizmu magnez.
Jak dostarczać magnez?
Są dwie metody aplikacji magnezu – suplementacyjna w postaci tabletek i preparatów medycznych oraz naturalna poprzez zbilansowaną dietę. Mogą być one stosowane równocześnie jednak metoda transportu magnezu do organizmu poprzez żywność jest dłuższa i kosztowniejsza. Magnez dostarczany w preparatach medycznych powinien być sprawdzony i polecany przez lekarzy. Suplementy diety z magnezem, szumnie reklamowane w telewizji i internecie posiadają niewielką ilość magnezu i nie są w stanie uzupełnić jego niedoboru. Jeśli trafimy już na odpowiedni preparat z pełnowartościowym magnezem (np. asparginian magnezu), należy odpowiednio go aplikować. Podstawowym błędem jest spożywanie samych tabletek magnezu, które nie chcą się przyswajać. Tymczasem badania pokazują, iż należy stosować magnez razem z witaminą B6, która pomaga w jego wchłanianiu zwiększając skuteczność suplementacji o 20 – 40%. Dodatkowo należy pamiętać, że z chemicznego punktu widzenia magnez należy do substancji zasadowych, co tworzy konieczność spożywania w czasie jego przyjmowania dużych ilości wody tak, by nie odkwaszać żołądka.
Naturalny magnez
Wiele osób zadaje pytanie jak uzupełnić magnez bez użycia chemicznych środków, które zawsze w jakimś stopniu oddziałują na nasz organizm. Odpowiedzią na to jest wspomniana już metoda zbilansowanej diety. Aby uzupełnić magnez należy spożywać takie produkty jak: orzechy, pestki dyni, migdały, groch, otręby pszenne, wszelkiego rodzaju kasze, jabłka oraz gorzkie kakao. O wprowadzeniu tych produktów do swego żywienia powinien pomyśleć każdy, bowiem jest to korzystne dla zdrowia rozwiązanie.