Czyszczenie tapicerki samochodowej – jak to zrobić?

Czyszczenie tapicerki samochodowej to czynność, którą musimy od czasu do czasu wykonać, żeby utrzymać wnętrze samochodu w dobrym stanie. Na rynku znajdziemy profesjonalne firmy, które zajmują się czyszczeniem tapicerek, ale możemy zrobić to nawet sami. Dlaczego warto o to zadbać, jak to zrobić?

Dlaczego warto zadbać o czyste tapicerki

Wnętrze kabiny samochodu można porównać do domu, czy mieszkania na czas jazdy. Tak więc dokładnie tak samo, jak odkurzamy, czy ścieramy kurze w salonie, tak samo warto wyczyścić czasem wnętrze auta, bo spędzamy w nim często porównywalną ilość czasu, szczególnie w większych miastach, gdzie korki są codziennością.

Do poprawnego wyczyszczenia wnętrza samochodu warto zaopatrzyć się w szereg środków do czyszczenia auta dostępnych na rynku. Środków tego typu na rynku jest bardzo dużo, ale warto zawsze zapoznać się ze specyfiką wnętrza naszego auta. Większość środków jest uniwersalna i nie powinna nam zaszkodzić, ale jeśli nasz samochód zawiera niestandardowe elementy, to warto sprawdzić jakich środków użyć. Zdarza się nawet, że producent danego modelu auta, wypuszcza na rynek polecane środki do czyszczenia i w takiej sytuacji warto wybrać właśnie te środki.

Jak samodzielnie wyprać tapicerkę samochodową?

Jak wspomniałem, na rynku istnieje wiele firm, oferujących usługi czyszczenia tapicerki, ale jest to oczywiście związane z dodatkowymi kosztami. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się spędzić wolny dzień i zadbać o to samemu, co jest całkiem przyjemną aktywnością.

Pierwszą metodą prania tapicerki jest użycie odkurzacza piorącego, który jest specjalnie przeznaczonym do tego narzędziem. Jest to zdecydowanie najlepsza metoda, a jakość czyszczenia nie odstaje w tym przypadku, od tego, jak robią to profesjonalne firmy. Koszt takiego odkurzacza to wydatek rzędu 1000 zł, więc warto się zastanowić, czy faktycznie nam to potrzebne, bo jest kilka tańszych sposobów. Dla porównania koszt czyszczenia tapicerki przez profesjonalną firmę, w zależności od wielkości samochodu i jakości usługi, to kwota w granicach 150-400 zł. Jeśli więc mamy duży samochód i zależy nam na czystości, to inwestycja 1000 zł w profesjonalny sprzęt wydaje się rozsądna.

Druga metoda to wykorzystanie tak zwanego tornadora. Koszt takiego urządzenia to około 150-200 zł plus środki piorące. Działanie polega na skierowaniu wody pod ciśnieniem wraz z płynami czyszczącymi na tapicerkę. Jest to bardzo skuteczna metoda w średniej półce cenowej i najlepsze domowe rozwiązanie.

Ostatni sposób to wykorzystanie dostępnych na rynku kosmetyków do samochodu i ręczne pranie tapicerki. Jest to zdecydowanie najtańsza metoda, bo koszt wszystkich środków nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych, jednak jest jednocześnie bardzo czasochłonna i męcząca.

Redakcja ociasteczkach.pl