Okres wiosenno-letni to trudny czas dla osób ze skłonnością do alergii. Na przełomie maja i czerwca niektóre drzewa i rośliny zaczynają pylić, wywołując różne reakcje układu odpornościowego. Jakie są objawy alergii na pyłki i jak sobie z nią radzić?
Rodzaje alergenów wziewnych
Aby w pełni zrozumieć, dlaczego organizm reaguje w dany sposób na pylące rośliny, najpierw należy wyjaśnić, które z nich powodują taką reakcję. Do tzw. alergenów wziewnych zaliczają się m.in.:
– trawy (w naszym kraju jest ich aż 200 gatunków!);
– buk;
– brzoza;
– leszczyna (okres jej pylenia to styczeń);
– wierzba.
Wymienione powyżej alergeny w żaden sposób nie oddziałują na osoby zdrowe. Co innego, gdy układ oddechowy alergika napotka na przeszkodę w postaci alergenu wziewnego. Dostaje się on do dróg oddechowych, a organizm natychmiast przestawia się na system obronny, dając szereg objawów chorobowych.
Objawy alergii na pyłki
Alergia na pyłki objawy daje różne. Są to głównie symptomy pojawiające się po stronie układu oddechowego (rzadziej zmiany skórne). Do charakterystycznych reakcji można zatem zaliczyć:
– katar sienny;
– kaszel (suchy, duszący);
– trudności z oddychaniem;
– drapanie w gardle;
– podrażnioną i zaczerwienioną krtań;
– ból gardła.
Alergię na pyłki można również rozpoznać, gdy podczas przebywania na zewnątrz nagle pojawia się swędzenie i łzawienie oczu. W ciężkich odmianach uczulenia występuje tzw. gorączka sienna, która często mylona jest z przeziębieniem. Podwyższona temperatura od razu kojarzona jest bowiem z grypą oraz innymi infekcjami dróg oddechowych.
Alergia na pyłki – leczenie
Alergia sama w sobie nie jest groźna, ale nieleczona może doprowadzić do osłabienia narządów układu krwionośnego. Gdy rozpoczyna się sezon na pylenie roślin, warto ograniczyć przebywanie w miejscach o wysokim natężeniu pyłków. Jeśli zaczyna dokuczać nam katar lub uciążliwy kaszel, warto udać się po poradę do lekarza rodzinnego lub alergologa, który po postawieniu diagnozy przepisze nam odpowiednie leki odczulające. Do rozważenia są także testy alergiczne. Co prawda nie należą one do najtańszych, ale pozwalają przynajmniej na zidentyfikowanie alergenów, które są przyczyną reakcji uczuleniowych. Tym samym mamy szansę poznać prawdziwą przyczynę problemu i zaoszczędzić sporą dawkę czasu i nerwów. Jakie leki rekomendowane są przez lekarzy w walce z alergią na pyłki? W większości przypadków są to sterydy do nosa, krople do oczu oraz leki antyhistaminowe np. w formie tabletek.