Co to jest hotspot w telefonie? Kiedy się przydaje?

Choć niegdyś najbardziej ekscytującą funkcją telefonu komórkowego było zwykłe wyświetlanie zdjęć, czy też odtwarzanie muzyki, to współczesne smartfony mają całą masę możliwości. Kupując nowy telefon często można pogubić się przeglądając wszystkie opcje i aplikacje, a często bywa też tak, że nawet po uruchomieniu danej funkcji nie wie się do czego ona służy. Jedną z takich opcji jest tak zwany tryb hotspot, którego nazwa praktycznie nic nie mówi niezapoznanym z tą funkcją osobą. Zatem co to jest hotspot w telefonie?

Telefon jako przenośny router

Funkcja hotspot to nic innego jak udostępnianie internetu innym urządzeniom poprzez sieć Wi-Fi. Telefony zwykle wykorzystują do tego dane komórkowe, których pakiet można wykupić u każdego operatora sieci komórkowej. Po włączeniu hotspotu telefon staje się przenośnym routerem, a urządzenia w pobliżu mogą połączyć się z udostępnianą przez niego siecią Wi-Fi. Oczywiście zużywają w ten sposób wspomniane wcześniej dane komórkowe, a więc połączenie to jest dosyć ograniczone.

Kiedy używać hotspotu?

Hotspot przydaje się przede wszystkim wtedy, gdy urządzenie potrzebujące połączenia z internetem nie ma do niego dostępu. Mowa tu chociażby o sytuacji, w której ktoś musi pilnie odczytać wiadomość na innym urządzeniu, czy skorzystać z aplikacji niedostępnej na telefonie z funkcją hotspot. Poza tym przydaje się również w miejscach z utrudnionym dostępem do sygnału sieci komórkowej. Wtedy można postawić telefon w miejscu z dobrym zasięgiem i udostępnić z niego internet do innego urządzenia. Oczywiście za pomocą hotspotu można również podzielić się danymi komórkowymi z innymi osobami, które po prostu są znudzone i chętnie skorzystałyby z dobrodziejstw internetu.

Jak włączyć hotspot?

Współczesne telefony najczęściej mają funkcję hotspotu umieszczoną w głównym menu, zaraz obok takich opcji jak włączanie danych komórkowych, trybu samolotowego, czy latarki. W niektórych modelach jednak trzeba będzie wejść w ustawienia, aby móc udostępnić internet innym urządzeniom. W takim wypadku funkcję hotspot można znaleźć jako oddzielną zakładkę w ustawieniach lub ewentualnie w ustawieniach sieci komórkowej.

Bezpieczne hasło do hotspotu

Włączając funkcję hotspot należy koniecznie pamiętać o ustaleniu trudnego do odgadnięcia hasła. W końcu nikt nie chciałby, aby osoby trzecie zużywały jego pakiet danych komórkowych, zwłaszcza po udostępnieniu Wi-Fi w zatłoczonym miejscu. Poza tym im więcej osób podłącza się do sieci, tym wolniejsze staje się połączenie z internetem, co również jest niemałym kłopotem.

Redakcja ociasteczkach.pl