Jeszcze przed chwilą kładłeś się spać w miękkiej pościeli, a tutaj znowu dzwonek i czas do pracy. O nie! Kolejny nerwowy poranek, rutynowe czynności, które każdego dnia prowadzą do tego samego – stresujących godzin za biurkiem czy w sklepie i użerania się z trudnym szefostwem. W drodze do pracy możesz sobie już tylko zanucić „poranna witaj zmiano – to życie Twe”. Znasz to? Jeżeli znasz, a Twoim udziałem są właśnie takie uczucia każdego dnia, to może czas najwyższy na jakieś zmiany? Prawda jest niestety taka, że wiele osób odczuwa wręcz paraliżujący strach na myśl o zmianie miejsca zatrudnienia. Jeżeli chcesz się dowiedzieć dlaczego tak jest i jak sobie poradzić w takiej sytuacji to ten tekst powinien odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania i wątpliwości. Czy zmiana pracy jest faktycznie taka straszna jak ją malują?
Stagnacja zawodowa – pierwszy problem
To co wiąże pracowników z daną i nie zawsze lubianą pracą to przede wszystkim strach przed podjęciem ryzyka. W poszukiwaniu szczęścia zawodowego ważne jest, aby po pierwsze odrzucić tą ciężką kotwicę mentalną. Często zdarza się tak, że na początku wszystko jest w najlepszym porządku. Praca jest całkiem łatwa i przyjemna, szybko się wszystkiego uczymy, współpracownicy i szefostwo są do zniesienia i nagle… „ja już tak dalej nie mogę”, pojawia się myśl. To pierwsze znamiona wypalenia zawodowego. I tutaj właśnie dochodzimy do sedna problemu. Nawet jeśli w dotychczasowej pracy zawodowej odnosiliśmy spore sukcesy, to teraz zaczynamy się czuć uwięzieni w swoim sukcesie, ponieważ po prostu boimy się zmian, finansowych konsekwencji zmiany pracy i tego, co ludzie powiedzą, jeśli zrezygnujemy z udanej kariery dla czegoś, czego nie potrafimy nawet jeszcze nazwać. A najgorszy w tym wszystkim jest paraliżujący lęk przed tym co się może stać jeśli nic z tym stanem rzeczy nie zrobimy! Nawet jeśli doskonale się sprawdzasz w swojej pracy i jesteś dobrze opłacany, ale nie czujesz się szczęśliwy, łatwo jest pogodzić się z różnymi rzeczami i po prostu kontynuować obrany raz kurs. Takie podejście wiąże się jednak z długoterminowymi kosztami. W miarę jak Twoje marzenia o robieniu czegoś, co sprawia Ci przyjemność, oddalają się, będziesz coraz bardziej niezadowolony ze swojej pracy, a Twoja pewność siebie zawodowa spadnie i to w sposób znaczący.
Dowiedz się więcej na http://servus-it.pl
Najtrudniej podjąć decyzję i zrobić pierwszy krok
Nie łam się i przełam się – łatwo powiedzieć, prawda? Owszem, ale do tego pierwszego i najtrudniejszego kroku trzeba się dobrze przygotować. Zwłaszcza mentalnie… Często mówi się, że praca daje nam poczucie nie tylko bezpieczeństwa, ale i tożsamości. Poprzez karierę zawodową identyfikujemy się z danym kręgiem ludzi, poznajemy swoje mocne strony i słabości, a w zwykłej rozmowie możemy się łatwiej określić kim tak naprawdę jesteśmy. Oznacza to, że myślenie o zmianie tego, co aktualnie robimy, może być zniechęcające, zwłaszcza jeśli zainwestowaliśmy wiele lat pracy lub studiów, aby uzyskać tę określoną tożsamość. Prawda jest jednak taka, że to my powinniśmy kreować naszą tożsamość, a nie wykonywanie naszego zajęcia. Aby zrozumieć lepiej siebie, trzeba sięgnąć do tych głębszych pokładów własnego „ja” i wydobyć je na światło dzienne. Trzeba po prostu zacząć słuchać własnych pragnień. To pierwszy krok w kierunku osiągnięcia szczęścia! Po drugie, zrozumienie jak zarządzać ryzykiem i jak je we właściwy sposób łagodzić, jest kluczem do dalszego postępu. Należy dokonać swoistego researchu i zastanów się, jaki rodzaj kariery może nam najbardziej odpowiadać. Warto w tym celu korzystać z zasobów online lub znaleźć doświadczonego trenera kariery. Poszukiwanie pracy to także moment, w którym warto zabezpieczyć się finansowo. Można zacząć oszczędzać już teraz lub nową karierę rozpoczynać stopniowo, zdobywając doświadczenie na zasadzie wolontariatu, jednocześnie pracując w obecnej pracy. Last but not least, trzeba pozostać pozytywnym! Badania pokazują, że jeśli jesteś w dobrym nastroju, jesteśmy jednocześnie bardziej otwarci na nowe doświadczenia i bardziej skłonni do podjęcia działań.