Jaki wypoczynek do dużego salonu?

Przestronne salony i duże pokoje to marzenie każdego, kto miał okazję mieszkać w ciasnych kawalerkach czy blokowych mieszkaniach. Jasne przestrzenie, swoboda i poczucie wolności sprawiają, że takie wnętrza wzbudzają podziw. Jednak okazuje się, że zaprojektowanie dużego atrakcyjnego salonu i wybór mebli jest prawdziwym wyzwaniem.

Jak zaaranżować przestronne mieszkanie, aby zbalansować estetykę, komfort i funkcjonalność takiego wnętrza i czuć się jak w domu? Sprawdzamy, które wypoczynki sprawdzają się najlepiej i pasują do dużego salonu.

Duży narożnik do salonu

Narożniki są świetnym dopełnieniem nowoczesnych wnętrz i bardzo lubianym rozwiązaniem. Duże narożniki do salonu sprawdzą się jako komfortowe i wygodne kanapy, na których z powodzeniem pomieści się cała rodzina i każdy znajdzie odpowiednie miejsce dla siebie. Sprawdzą się podczas spotkań przy kawowym stoliku, ale i w trakcie wieczornych seansów filmowych, gdy potrzebujemy wygodnego miejsca, aby cieszyć się pełnią relaksu. W skład mebli wypoczynkowych do atrakcyjnego salonu dla całej rodziny powinien zatem wchodzić nowoczesny narożnik w kształcie litery L lub U z mnóstwem miejsca do siedzenia, plus ewentualnie wygodny fotel lub pufy. Mamy wówczas pewność, że każdy domownik rozsiądzie się w ulubiony dla siebie sposób.

Wybierając nowoczesne meble wypoczynkowe na wysokich nogach, których bryła wydaje się wizualnie lżejsza i delikatniejsza, uzyskamy jeszcze większe poczucie przestrzeni. Natomiast decydując się na przysadziste, bardziej masywne duże rogówki do salonu, tworzymy przytulne i bardziej przyjazne wnętrze.

Kanapa tapicerowana do salonu

Przyjęło się, że kanapa jest z reguły mniejsza i bardziej ustawna niż narożnik. Jednak nie jest to do końca dobre stwierdzenie. Wybór kanap i sof jest tak duży, iż bez problemu dobierzemy odpowiednią pod względem wielkości, kształtu i designu. Biorąc pod uwagę miejsca siedzące, kanapa może nas również zaskoczyć. Przykładem są kanapy modułowe, które można ustawić w zależności do własnych potrzeb, a elementy modułowe z siedziskami o różnej szerokości przesuwać zależnie od potrzeb. Jeśli do dyspozycji mamy dużą, otwartą przestrzeń, zadbajmy o jej funkcjonalność. Postawmy na dwie wygodne kanapy (może o różnych długościach, a nawet kolorach). Postawione naprzeciw siebie będą doskonałym miejscem do spotkań i rozmów. Złożony z kilku części zestaw wypoczynkowy pozwoli różnorodnie aranżować dostępną przestrzeń, idealnie dopasowując ją do codziennych czynności.

Co warto podkreślić – meble tapicerowane ze sprężystą pianką w środku, obite ekoskórą lub tkaniną o gęstym splocie zapewniają komfortowe użytkowanie i są wytrzymałe w użytkowaniu. W przypadku jasnych obić bardzo ważna jest powłoka chroniąca dany materiał przed zaplamieniem czy zbrudzeniem. Również praktycznym wyjściem jest kanapa ze zdejmowanymi pokrowcami. Można wyprać je w pralce bądź oddać do pralni chemicznej. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się piękną tapicerką przez długi czas.

Kiedy kanapa, a kiedy narożnik?

Wybór pomiędzy kanapą a narożnikiem zależy od osobistych preferencji. Dotyczy to nie tylko komfortu siedzenia, ale i wyrazistego dopełnienia aranżacji pokoju dziennego. Zależy od stylu, w jakim urządzamy mieszkanie, a także od naszych potrzeb. Narożniki są świetnym dopełnieniem nowoczesnych wnętrz, za to kanapy wpisują się w bardziej klasyczny wystrój. Narożniki mogą także pomóc w wyodrębnieniu w dużym salonie miejsca na kącik relaksu bądź w oddzieleniu jadalni od części wypoczynkowej. Tworzenie w ten sposób stref i ich odpowiednie podświetlanie pozwalają uzyskać niesamowity efekt wielofunkcyjnego salonu, a zarazem spójności w aranżacji. Stawiając kanapę w poprzek pokoju, skrócimy optycznie wnętrze i dodamy mu większej przytulności.

Jeżeli często nocują u nas goście, doskonałym rozwiązaniem będzie kanapa rozkładana tapicerowana albo duży narożnik z funkcją spania. Zarówno w jednej, jak i drugiej wersji miejsce do spania może być bardzo przestronne i konkurować z dużym materacem łóżka wolnostojącego.

Redakcja ociasteczkach.pl